120 lat śpiewu chóralnego w Bazylice Kaliskiej

25.06.2012

W piątek, 22 czerwca, zainaugurowano XIX Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival" połączone są z jubileuszem 120-lecia tradycji śpiewaczej w Bazylice św. Józefa w Kaliszu. W ciągu trzech dni spotkań zaplanowano występy o różnym charakterze w kilku miejscach naszego miasta.

"Carmen Sacrum Festival" rozpoczął się uroczystą Mszą św. w Sanktuarium św. Józefa o godzinie 18:00 połączoną z koncertem muzyki sakralnej, w czasie których usłyszeć można było Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej z Limanowej pod dyrekcją Haliny Dyczek oraz Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego. Mszy św. przewodniczył ksiądz prałat dr Jacek Plota, Kustosz Sanktuarium św. Józefa. W koncelebrze uczestniczyli również ks. dr Piotr Paćkowski, Prezydent Polskiej Federacji "Pueri Cantores", ks. kanonik Jacek Paczkowski, Prezes Związku Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej oraz ks. proboszcz Alfred Berlak.

- "Tegoroczne spotkania poświęcone zostały 120-letniej nieprzerwanej tradycji śpiewu chóralnego w naszej Bazylice św. Józefa. Jest z nami duchowo złączony Ksiądz Biskup Stanisław, który nie mógł przybyć z powodu przebywania na Kongresie Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu. Podobnie też Prezydent Międzynarodowej Federacji "Pueri Cantores", ks. dr hab. Robert Tyrała" – mówił na początku Eucharystii ks. prałat dr Jacek Plota.

Na Mszę św. jubileuszową przybyły władze miasta Kalisza, a także zaprzyjaźnieni z chórem muzycy, kompozytorzy, dyrygenci. Nie zabrakło również byłych chórzystów i członków Towarzystwa Śpiewaczego "Echo", rodzin śpiewaków oraz licznie zgromadzonych mieszkańców naszego miasta.

- "Wasz udział na Kongresach "Pueri Cantores" w Polsce i za granicą jest zawsze żywym świadectwem zainteresowania działalnością naszej wspólnoty. O tym świadczy także wasza codzienna działalność. "Pueri Cantores" to wspólnota ideałów i celów, żyje jednym życiem duchowym. "Pueri Cantores" to ruch liturgiczny, który żyje na serio chrześcijaństwem. (...) Moi drodzy kaliscy śpiewacy! Wy to wszystko realizujecie na co dzień. Wy tego wszystkiego jesteście świadkami. Dziękuję Wam za tak piękny przykład Waszej pracy, powołania i dbałości o muzykę w liturgii i jej piękno. (...) Na lata działalności życzę wielu sukcesów duchowych i muzycznych w Wszystkich uczestników Liturgii i koncertu serdecznie pozdrawiam" – napisał w liście ks. dr hab. Robert Tyrała, Prezydent Międzynarodowej Federacji "Pueri Cantores".

Homilię wygłosił koncelebrans, ks. dr Piotr Paćkowski. Oto fragment jego słów: - "W sposób naturalny ta rocznica staje się świętem tych, którzy są bezpośrednimi następcami tych, którzy tu kiedyś na początku śpiewali i funkcjonowali od strony muzycznej. Stajecie się więc, Chórzyści, przekaźnikami wielkiej tradycji muzycznej, ale nade wszystko tradycji teologicznej, kultu Bożego. I trzeba o tym pamiętać. Choć nie do wszystkich może waga kultywowania tej tradycji dociera. Jesteście w tym ciągu wielu lat, wielu pokoleń, które tu już kiedyś wychwalały śpiewem Pana Boga. To przywilej i łaska, że was spotyka to w tym momencie, że możecie czcić tę okrągłą rocznicę, że odbieracie splendor i chwałę, bo pełnicie tu i teraz posługę. Niech to będzie dla was ważne wydarzenie i niech ustawi was we wspólnocie Kościoła wszystkich czasów, wszystkich wieków, we wspólnocie całego Kościoła Powszechnego. (...)

W to wezwanie "Idźcie i nauczajcie" wpisujecie się i wy, Chórzyści i otwieracie nową perspektywę właśnie na tej płaszczyźnie muzyki sakralnej i wpisujecie się przez swoją piękną, długą wspaniałą tradycję. Bądźcie z niej dumni, szanujcie ją, starajcie się, aby nie zaginęła, doceniajcie trud tych, którzy nad tym pracują, patrzcie życzliwie na tych, którzy próbują swoich sił poświęcają się, by ćwiczyć a później, by wyśpiewać to Panu Bogu."

Na zakończenie pierwszego dnia obchodów miał miejsce uroczysty bankiet dla zaproszonych gości w Auli w Domu Pielgrzyma.

W sobotni wieczór, na Placu św. Stanisława, odbył się koncert plenerowy dla mieszkańców Kalisza. Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej i zespołu "Części Zamienne" wykonał najpopularniejsze utwory Czesława Niemena. Za pulpitem dyrygenckim stanął Marek Łakomy, aranżer wszystkich utworów i koordynator festiwalu.

- "Nasz chór znany jest mieszkańcom Kalisza przede wszystkim z repertuaru kościelnego a na tym koncercie udowodni, jak można zaśpiewać utwory rozrywkowe w niekonwencjonalny i interesujący sposób" – powiedział jeszcze przed koncertem dyrygent Marek Łakomy.

Rzeczywiście, utwory Czesława Niemena zyskały zupełnie nowy, podniosły charakter. W wykonaniu chóralnym można było usłyszeć takie przeboje jak "Wspomnienie", "Sen o Warszawie", "Domek bez adresu" czy "Płonąca stodoła". Dość spory tłum kaliszan zebrany na Placu św. Stanisława, był dowodem na to, że chóralne wykonanie znanych utworów piosenkarza może się podobać.

Ostatni dzień "Carmen Sacrum Festival" wypełniły tradycyjnie już śpiewy zespołów podczas niedzielnych Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Jeszcze przez dwa tygodnie będzie można oglądać wystawę pt. "Czy mnie jeszcze pamiętasz?" w Bazylice św. Józefa, a już w listopadzie ukaże się monografia dr Bogumiły Celer, odkrywająca nieznane wątki z historii chóru.

  • Galeria zdjęć z jubileuszu
  • "Życie Kalisza", 22.06.2012 [541 KB]
  • "7 dni Kalisza", 21.06.2012 [420 KB]
  • "7 dni Kalisza", 20.06.2012 [544 KB]
  • "Życie Kalisza", 20.06.2012 [511 KB]
  • "Nasz Rynek", 19.06.2012 [120 KB]