Tęskne kolędowanie polskich emigrantów

17.12.2012

22 grudnia 2012 roku w sobotę o godz. 19.00 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu odbędzie się Koncert Bożonarodzeniowy pt. Tęskne kolędowanie polskich emigrantów. Koncert jest finałem projektu Wigilie polskich emigrantów w XIX, XX i XXI dofinansowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK w ramach programu Bank Ambitnej Młodzieży. Celem przedsięwzięcia było zorganizowanie widowiska o historii polskiej emigracji w kontekście tradycji Bożego Narodzenia.

Projektowi przyświecały słowa Arystotelesa „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, zaangażuj mnie, a zrozumiem.” Uczestnikami projektu jest kaliska młodzież, która w ramach przygotowań do Koncertu uczestniczyła w warsztatach wokalnych, teatralnych i historycznych.

Organizatorem Koncertu jest Towarzystwo Śpiewacze Echo w Kaliszu i III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Wykonawcami jest Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego, Chór „Kopernik” pod dyrekcją Henryki Iglewskiej-Mocek oraz Teatr „Niby Nic” pod dyrekcją Kamili Kiermasz działający przy III LO w Kaliszu.

Tematem przewodnim Koncertu stały się wielkie fale emigracyjne Polaków w XIX wieku (tzw. Wielka emigracja), w XX wieku (emigracja powojenna i emigracja lat 80 – tych) i w XXI wieku (po wejściu Polski do Unii Europejskiej). Widzowie zostaną zaproszeni w podróż kolędowo – teatralną po świecie. Kolędą, słowem i obrazem będą odwiedzać miejsca, w których Polacy znaleźli swój drugi dom.