XVI Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival" Kalisz 2009


W sobotę 27 czerwca w Kaliszu odbyły się XVI Wielkopolskie Spotkania Chóralne „Carmen Sacrum Festival”. Organizatorami spotkań nad Prosną są: Towarzystwo Śpiewacze „Echo” w Kaliszu, Kustosz Sanktuarium św. Józefa oraz Związek Chórów Kościelnych Diecezji Kaliskiej. Edycja sobotnia Festiwalu miała dwie odsłony. O godzinie 12.00 w Bazylice Świętego Józefa Biskup Kaliski Stanisław Napierała odprawił Mszę Świętą, podczas której zaśpiewał festiwalowy gość - Chór Chłopięco-Młodzieżowy Państwowej Akademii Muzycznej w Kijowie.

„Druga odsłona - jak mówi Marek Łakomy, dyrygent Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej - miała miejsce o godz. 18.00 przed ratuszem. Wystąpiły tutaj chóry z diecezji kaliskiej. A dlatego z diecezji kaliskiej, że wykonywano pieśni i piosenki do patrona Kalisza, patrona diecezji, św. Józefa. Te pieśni i piosenki pochodzą ze zbiorów Towarzystwa, które było organizatorem ogólnopolskich konkursów poetyckich, które dostarczyły tekstów o św. Józefie i konkursów kompozytorskich. Stąd mamy już pełne pieśni i te pieśni będą wykonane.”

Między jedną a drugą odsłoną Spotkań chórzyści złożyli kwiaty na grobie ich współtwórcy, ks. Lucjana Andrzejczaka, poprzedniego Kustosza Sanktuarium św. Józefa. W niedzielę dalszy ciąg muzycznego świętowania. W godzinach przedpołudniowych poszczególne chóry zaśpiewały na Mszach Świętych w kaliskich parafiach. A o 18.00 Chór z Kijowa i Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej dali koncert w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

ks. Łukasz Przybyła

Zobacz zdjęcia w Galerii!

Więcej na: Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu