Dyrygent


Małgorzata Piotrowska

Wszechstronna sopranistka młodego pokolenia, specjalizująca się w wykonawstwie arii operowych, operetkowych, oratoryjnych oraz pieśni. Z wyróżnieniem w 2019 r. ukończyła studia wokalne w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku w klasie śpiewu solowego prof. dra hab. Cezarego Szyfmana.
Stale doskonali swój warsztat techniczny i interpretacyjny podczas kursów mistrzowskich u takich artystów jak Olga Pasiecznik, Anna Radziejewska, Antonina Kowtunow, Bogdan Makal, Jarosław Bręk, Julia Karlova.
Z zamiłowania do chóralistyki ukończyła także dyrygenturę w klasie prof. dr hab. Bożenny Sawickiej.
Jest trzykrotną stypendystką Rektora UMFC dla najlepszych studentów.

Aktywnie organizuje życie muzyczne w Kaliszu i Białymstoku koordynując liczne projekty artystyczne (m.in. Summer Brass Academy, Pieśni Polskie Zaśpiewajmy Razem, Międzynarodowy Konkurs Chóralny „Cantu Gaudeamus”, przedstawienia uczelniane).

Jako koncertująca solistka wystąpiła w realizacjach oper (Dydona i Eneasz, Aptekarz, Nocleg w Apeninach, Księżniczka Czardasza, Cosi fan tutte, Bastien und Bastienne), spektaklu Świętoszek Akademii Teatralnej w Białymstoku, koncercie z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz podczas festiwali muzycznych.

Aktualnie prowadzi Chór Bazyliki Kaliskiej, Chór II st. w Państwowej Szkole Muzycznej w Kaliszu oraz Chór „Kościuszko” w II LO w Kaliszu. Uczy także w Państwowej Szkole Muzyczne w Sycowie.
Marek Łakomy urodził się w Poznaniu i tam ukończył Akademię Muzyczną na wydziałach: Wychowania Muzycznego w klasie prof. Stanisława Kulczyńskiego oraz Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w klasie dyrygentury chórmistrzowskiej prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył również studia podyplomowe z zakresu menedżera kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

W roku 1976 założył Kaliski Chór Chłopięcy i był jego kierownikiem artystycznym i dyrygentem do roku 1987. W roku 1987 objął chór męski "Echo" przy Bazylice św. Józefa w Kaliszu. W 1993 roku wspólnie z ówczesnym kustoszem Sanktuarium św. Józefa, ks. prałatem Lucjanem Andrzejczakiem, zorganizował zespół chłopięcy "Schola Vocalis", aby po połączeniu tych zespołów w roku 1997 utworzyć Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej.

Współpracował również z instytucjami artystycznymi w Kaliszu (Filharmonia Kaliska, Teatr im. W. Bogusławskiego, Centrum Kultury i Sztuki), a także prowadzi działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży.

Po 45 latach prowadzenia chóru, we wrześniu 2021 roku przeszedł na emeryturę.