Najbliższe występy chóru:

Brak aktualnych zapowiedzi wydarzeń
Archiwum wydarzeń »

Charytatywny koncert "Chcemy widzieć Dziecię"

Zobacz nasze nagrania na YouTube

Nasz kanał na YouTube »

III Kawnicki Festiwal Pieśni Maryjnej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach

09.11.2022

23 października 2022 roku Chór Bazyliki Kaliskiej uczestniczył w III Kawnickim Festiwalu Pieśni Maryjnej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach.
W tym roku udział wzięło sześć zaproszonych przez Salezjanów chórów z Konina, Lichenia, Strzelna i Kalisza.
Festiwal rozpoczęto Koronką do Miłosierdzia Bożego. Przybyłych do kawnickiego sanktuarium przywitał prowadzący koncert ks. Dariusz Dąbrowski, salezjanin, duszpasterz sanktuarium. Wszyscy śpiewający to amatorzy, kochający muzykę kościelną oraz osoby, które pragną swoim śpiewem głosić Bożą Chwałę. – Swoim udziałem w III Kawnickim Festiwalu Pieśni Maryjnej oraz śpiewem chcą podziękować Maryji za dar peregrynacji kopii jasnogórskiej ikony.
To wydarzenie o charakterze kulturalnym i duchowym, które przyciąga coraz większą grupę słuchaczy – powiedział ks. Dariusz Dąbrowski.
W tym roku wydarzenie cieszyło się obecnością wielu miłośników tego rodzaju muzyki. – Oratorium bez muzyki jest jak ciało bez duszy – powiedział św. Jan Bosko.
Słowa te są mottem kawnickiego festiwalu pieśni maryjnych. W 2021 roku wzięły udział trzy chóry.

W III Festiwalu Pieśni Maryjnej wzięło udział już sześć, które śpiewały ku czci Najświętszej Panienki.Były te, które mają stuletnią tradycję, jak i te, które działają od niespełna kilku lat. Każdy z nich zaśpiewał trzy utwory. Udział wzięły: chór „Misericordia” z parafii św. Faustyny z Konina, chór „Harmonia” ze Strzelna, chór „Virtus Dei” z kościoła św. Doroty z Lichenia, chór „Soli Deo” z parafii św. Maksymiliana Kolbe z Konina, Chór Bazyliki Kaliskiej z Narodowego Sanktuarium św. Józefa z Kalisza oraz chór „Consolare” z Kawnic. Każde wykonanie nagrodzone było gromkimi brawami. Na koniec wszystkim uczestnikom podziękował za udział ks. proboszcz Janusz Tokarczyk, a na ręce dyrygentów zostały wręczony skromne upominki oraz podziękowania. Po zakończonym przeglądzie, uczestnicy zostali zaproszeni na mały poczęstunek do remizy OSP. Przy cieście upieczonym przez panie z KGW miło płynął czas na wspólnych rozmowach.Pojawił się również duży bezowy tort ozdobiony nutami fragmentu jednej z pieśni maryjnych.
Był to pierwszy udział chóru w festiwalu wyjazdowym pod dyrekcją p. Małgorzaty Piotrowskiej.

>> Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii <<

XXIX Wielkopolskie Spotkania Chóralne

22.06.2022

Przed nami XXIX Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival"!
Mszą Świętą w sobotę, 25 czerwca o godz. 18:00, sprawowaną przez ks. bpa Łukasza Buzuna, zainaugurowany zostanie XXIX Carmen Sacrum Festiwal.Po niej o godz. 19.00 nastąpi Chóralny Koncert Festiwalowy. W Kaliszu gościć będzie Żeński Chór Wokalny „Iuvenes Corda” z Białegostoku pod dyr. Anny Olszewskiej oraz Zespół Wokalny „Portamento” z Parku Kultury w Starachowicach pod dyr. Bożeny Magdaleny Mrózek. Usłyszymy także Chór Bazyliki Kaliskiej pod dyr. Małgorzaty Piotrowskiej. Chóry uświetnią Mszę Świętą oraz wystąpią podczas koncertu w Bazylice Św. Józefa.

Ideą Festiwalu, oprócz promowania muzyki chóralnej i doskonalenia poziomu artystycznego chórów, jest również wzajemna konfrontacja osiągnięć artystycznych, wymiana doświadczeń i okazja do nawiązywania kontaktów między zespołami.

Tegoroczna edycja Carmen Sacrum to spotkanie trzech różnych chórów. Choć to chóry z trzech różnych części Polski, mają wspólny mianownik – pasję do śpiewania.

- Usłyszymy muzykę różnorodną – od baroku po współczesność – Małgorzata Piotrowska, dyrygentka Chóru Bazyliki Kaliskiej – Podczas koncertu zabrzmią utwory ambitne i ciekawe. Carmen Sacrum to bowiem spotkanie ludzi pełnych pasji. Ludzi, którzy chcą śpiewać, chcą śpiewać na chwałę Pana - dodaje.

XXIX Wielkopolskie Spotkania Chóralne Carmen Sacrum Festival organizowane są już od lat przez Towarzystwo Śpiewacze Echo w Kaliszu, a sfinansowane z projektów ze środków budżetowych Miasta Kalisza w ramach Mecenatu nad Kulturą oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Przeczytaj więcej »

Koncert Dyplomowy Jana Derbiszewskiego

06.06.2022

Wśród wykonawców Chór Bazyliki Kaliskiej w koncercie dyplomowym dyrygenckim Janka Derbiszewskiego, środa 8 czerwca.

Chór Wielkiej Nocy 2022

11.05.2022

Niecodzienne zaproszenie do mieszkańców Kalisza i okolic wystosowało Towarzystwo Śpiewacze „Echo” i Chór Bazyliki Kaliskiej. Zaprosiliśmy do udziału w Chórze Wielkiej Nocy mieszkańców Kalisza. Chór uświetni liturgie Triduum Paschalnego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w dniach od 14 do 16 kwietnia 2022 roku.

Wielki Post to czas zadumy, refleksji. Cieliśmy ubogacić ten czas muzyką – mówi Małgorzata Piotrowska, dyrygentka Chóru Bazyliki Kaliskiej – Dlatego zaprosiliśmy do dołączenia do Chóru Wielkiej Nocy! Zaśpiewaliśmy razem podczas najważniejszych świąt w kościele katolickim.

Projekt rozpoczął się od warsztatów wokalnych, które poprowadziła śpiewaczka i dyrygentka Małgorzata Piotrowska. Rozpoczęły się one 5 kwietnia o godz. 19.00. w salce parafialnej przy Sanktuarium Św. Józefa. Chór zaśpiewał podczas liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Udział był bezpłatny.

 To pierwszy tego typu projekt. W przyszłości planujemy ich więcej. 

Chór Wielkiej Nocy – zaśpiewaj z nami!

01.04.2022

Zapraszamy do udziału w Chórze Wielkiej Nocy. Chór uświetni liturgie Triduum Paschalnego w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu w dniach od 14 do 16 kwietnia.

Wielki Post to czas zadumy, refleksji. Chcemy ubogacić ten czas muzyką – mówi Małgorzata Piotrowska, dyrygentka Chóru Bazyliki Kaliskiej – Dlatego zapraszam serdecznie do dołączenia do Chóru Wielkiej Nocy! Zaśpiewajmy razem podczas najważniejszych świąt w kościele katolickim.

Projekt rozpocznie się od warsztatów wokalnych, które poprowadzi śpiewaczka i dyrygentka Małgorzata Piotrowska. Rozpoczną się one 5 kwietnia o godz. 19.00. w salce parafialnej przy Sanktuarium Św. Józefa. Chór zaśpiewa podczas liturgii Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.

Plan warsztatów:

5,12. 04 (wtorki), godz. 19.00
6,13. 04 (środy), godz. 19.00
8.04 (piątek), godz.  19.00

Udział jest bezpłatny.

Nowa dyrygentka Chóru Bazyliki Kaliskiej

08.09.2021

Informujemy, że po 45 latach dyrygowania na emeryturę przeszedł Pan Marek Łakomy, ikona i żywa legenda Chóru Bazyliki Kaliskiej. Po wielu wspólnych latach na emeryturę przechodzi także Pani Henryka Iglewska-Mocek, nauczyciel emisji głosu. Naszym wspaniałym Emerytom życzymy dużo radości.

Chór będzie kontynuował swoją działalność pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Piotrowskiej, nowej dyrygentki.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w śpiewaniu na próby chóru, a także do kontaktu z nami.