Carmen Sacrum Festival po raz osiemnasty!

07.06.2011

Wielkopolskie Spotkania Chóralne "Carmen Sacrum Festival" są imprezą cykliczną organizowaną przez Towarzystwo Śpiewacze "Echo" działające w Kaliszu. 18 i 19 czerwca 2011 roku odbędzie się już XVIII edycja Spotkań. W imprezie uczestniczyć będą 3 chóry z Kalisza (Chór "Kopernik" III LO w Kaliszu pod dyr. Henryki Iglewskiej-Mocek, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Kaliszu pod dyr. Marii Pawelec, Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyr. Marka Łakomego) oraz Jasnogórski Zespół Wokalny "Camerata" z Częstochowy pod dyr. Jarosława Jasiury.

Celem XVIII Wielkopolskich Spotkań Chóralnych jest promocja śpiewu chóralnego, integracja środowiska śpiewaczego oraz zaprezentowanie uzdolnionych wokalnie amatorów szerokiej publiczności Kalisza.

W sobotę 18 czerwca 2011 roku zaproszone zespoły chóralne prezentować będą swój kunszt wykonawczy mieszkańcom Kalisza. Planujemy zorganizowanie otwartych, zaskakujących koncertów chórów, wykorzystując do tego przestrzeń naszego miasta. W tej części imprezy chcemy, by chóry śpiewały w nieoczekiwanych miejscach - galerie przy supermarketach, rynek miasta, park miejski, centrum handlowe miasta itp. Chcemy, by śpiew chóralny dotarł do ludzi, którzy nie będą mieli możliwości uczestniczyć w prezentacjach w sali koncertowej czy w kościele.

O godzinie 12.00 w Bazylice św. Józefa wykonane zostaną pieśni jednogłosowe nagrodzone w konkursie kompozytorskim. Po raz pierwszy w historii tego projektu, wykonawcami będą chętni mieszkańcy Kalisza. Ogłoszenie o możliwości wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu opublikowane zostało w maju br. roku w lokalnych mediach oraz wybranych parafiach. Od połowy maja rozpoczęły się przygotowania w auli budynku przy Bazylice.

Również w sobotę, o godzinie 18.00, odbędzie się Koncert Galowy w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Kaliszu. Zaproszone zespoły zaśpiewają utwory chóralne, nagrodzone w konkursie kompozytorskim "Vox Basilicae Calissiensis". W koncercie uczestniczyć będą kompozytorzy, laureaci konkursu z całej Polski, którzy otrzymają nagrody i wyróżnienia.

W niedzielę 19 czerwca br. dwa chóry biorące udziale w Wielkopolskich Spotkaniach Chóralnych zaprezentują się w kaliskich kościołach:

  • w Bazylice św. Józefa o godz. 11.00 - Jasnogórski Zespól Wokalny "Camerata",
  • w Katedrze Kaliskiej o godz. 11.15 - Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej.

Więcej szczegółów o festiwalu »