Ukraińskie koncertowanie

20.07.2011

30 czerwca br. Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego wyjechał na kolejne tournée zagraniczne, tym razem na Ukrainę. Na Ukrainie chór śpiewał już w 1999 roku, ale teraz po raz pierwszy mógł wystąpić w Kijowie i Kamieńcu Podolskim. Do stolicy, Kijowa pojechaliśmy na zaproszenie Chóru Chłopięco-Młodzieżowego z Państwowego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie. Chór ukraiński gościł w Kaliszu w 2009 roku na XVI Wielkopolskich Spotkaniach Chóralnych "Carmen Sacrum Festival".

W przepięknym Kijowie, pierwszy koncert zaśpiewaliśmy w sobotę, 2 lipca w Państwowym Muzeum Sztuki Dekoratorskiej na terenie Kijowskiej Ławry Pieczerskiej. Na koncert przybyli przedstawiciele Instytutu Polskiego w Kijowie. Przygotowane utwory, wśród których była zarówno muzyka sakralna jak i muzyka świecka, a nawet rozrywkowa - piosenka Czesława Niemena - "Sen o Warszawie", zrobiły wielkie wrażenie na słuchaczach. Przedstawiciele Instytutu Polskiego poprosili nawet o szczegółowy repertuar chóru i dokładny opis dotychczasowych osiągnięć. Pozwala to nam w przyszłości liczyć na współpracę z przedstawicielstwami Polski poza granicami.

W niedzielę oczywiście msza św. w kijowskiej konkatedrze, p.w. św. Aleksandra. Sporym zaskoczeniem dla chórzystów była informacja, że stolica kraju – Kijów należy do diecezji kijowsko-żytomierskiej, ale to Żytomierz jest stolicą diecezji i tam znajduje się katedra. W Kijowie otwarte są cztery kościoły katolickie. W konkatedrze, czyli w kościele tzw, "polskim", w niedzielę msze św. sprawowane są w językach ukraińskim, rosyjskim, angielskim i oczywiście polskim. Właśnie w tym pięknym, klasycystycznym wnętrzu, z doskonałą akustyką, uczestniczyliśmy w liturgii mszy św., a później zaśpiewaliśmy koncert muzyki sakralnej, w którym nie zabrakło pieśni do św. Józefa. Drugim, miłym zaskoczeniem był fakt, że po mszy św. nikt nie opuścił świątyni. Wszyscy w ciszy i spokoju czekali na koncert. Występ podzielony był na dwie części, bo śpiewali również gospodarze, czyli Chór Chłopięco-Młodzieżowy z Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego pod dyrekcją Ałły Sheiko.

Zakończyliśmy pobyt w Kijowie całodziennym zwiedzaniem miasta i udaliśmy się do Kamieńca Podolskiego - miasta partnerskiego Kalisza. W Kamieńcu, oprócz zwiedzania przepięknych zabytków, a szczególnie twierdzy, chór zaśpiewał również dwa koncerty. Pierwszy odbył się w katedrze p.w. św. ap. Piotra i Pawła. Był to oficjalny występ zespołu i wysłuchali go m. in. przedstawiciele władz miasta: Zastępca Mera - Sergiusz Witaliewicz Babij i Naczelnik Departamentu Kultury - Olga Władymirowa Czornobyl. Po tym wystąpieniu odprawiona została msza św. łacińska a po niej koncert muzyki sakralnej w kościele O.O Dominikanów p.w. św. Mikołaja. Liturgii przewodniczył nasz opiekun duchowy, ks. Tomasz Płóciennik, a koncelebrował proboszcz parafii ks. Leonid Kosobucki, ze Zgromadzenia O.O Paulinów.

Od czwartku 8 lipca rozpoczęła się krajoznawcza część wyjazdu. Chłopcy i panowie zwiedzili twierdzę w Chocimiu i udaliśmy się do Lwowa. Pierwszy nocleg wypadł w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach pod Lwowem. Znowu chórzyści zostali mile zaskoczeni, ponieważ w kaplicy seminaryjnej, na honorowym miejscu, znajduje się figura św. Józefa. Była to oczywiście znakomita okazja do zaśpiewania kilku utworów poświęconych naszemu patronowi, a słuchaczami koncertu byli goście, którzy właśnie odpoczywali na terenie pięknie położonego w lesie seminarium.

Lwów - to nie tylko dla naszych śpiewaków miasto związane z bogatą historią Rzeczpospolitej. Dlatego ważnym elementem pobytu w nim było obejrzenie najważniejszych zabytków: katedr rożnych wyznań, pomnika Adama Mickiewicza, grobów wielu sławnych i znanych Polaków (wśród nich Marii Konopnickiej) oraz cmentarza Orląt Lwowskich.

W wyjeździe wzięły udział również dwie panie: Henryka Iglewska-Mocek, która zajmuję się emisją głosu chóru oraz prezes Towarzystwa Śpiewaczego "Echo" Helena Radziłowicz. Wyjazd dofinansowany został ze środków Biura ds. Promocji Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miejskiego w Kaliszu oraz ks. Jacka Ploty - Kustosza Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Galeria zdjęć z Ukrainy »
Lokalna prasa o wyjeździe »
Afisze koncertów w Kijowie »