Inauguracja roku kulturalnego z nagrodami

22.10.2012

W piątek, 19 października zainaugurowano w Kaliszu nowy sezon artystyczny. Uroczyste spotkanie środowisk twórczych odbyło się w Sali Recepcyjnej ratusza. Tradycyjnie już gospodarz, prezydent Miasta Kalisza wręczył nagrody za szczególne osiągnięcia w minionym roku kulturalnym.

Jak co roku, w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza, zgromadzili się przedstawiciele wielu środowisk: władze samorządowe, reprezentanci świata polityki, duchowieństwa, nauki i sztuki; twórcy oraz mecenasi, którzy wspierają wydarzenia i projekty kulturalne.

- Podczas takiego spotkania mówimy o tym, co było dobre w minionym roku, wymieniamy zasługi, składamy podziękowania za twórczy wysiłek, za inwencję, za pracę rąk, serc i umysłów. Dziękujemy za pozytywną energię, także za pasję i wolę działania – mówił Janusz Pęcherz, prezydent Miasta Kalisza.

– Gratulacje dla wszystkich laureatów nagród i wyróżnień. Składam je ze wzruszeniem i przekonaniem, że są należnym hołdem dla ich talentów i pracy. Gratuluję i dziękuję. Niechże ten sezon i wszystkie następne okresy dowiodą, że jest nasze miasto tym miejscem na ziemi, które posiada swoją niezmienną, niepowtarzalną atmosferę. Niech gwarem rozmów i dyskusji rozbrzmiewają galerie, kawiarnie i artystyczne piwnice, niech muzyka płynie ze scen i estrad, ale niech ją także będzie słychać w każdym niemal zakątku miasta, niech harmonia dźwięków łączy się z harmonią obrazów – żywych i oprawionych w ramy. Niech ci, którzy mają po temu zdolności i umiejętności – organizatorzy i menedżerowie – tworzą ruch zainteresowania zjawiskami sztuki i kultury. Niech tworzą modę na zdrowy styl życia poprzez kulturę. Tego wszystkiego Państwu życzę w tym szczególnym, uroczystym dniu.

Jednym z laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza został Marek Łakomy - dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Chłopięco-Męskiego Bazyliki Kaliskiej, propagator muzyki sakralnej. W czerwcu tego roku z Jego inicjatywy zainaugurowano obchody 120-lecia tradycji wielkopolskiego śpiewu chóralnego w Bazylice Kaliskiej. Z Kaliszem związany od 30 lat.

- Odnajdujcie w swoich działaniach powołanie i tę przestrzeń wolności, która wyzwala twórczego ducha - mówił Grzegorz Sapiński, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza.

- Drodzy Laureaci, Ludzie Kultury, poświęcajcie nadal swój czas, talent i serce dla innych, dla społeczeństwa, dla Miasta Kalisza. Niech wasze dzieła znajdują odbiór pośród nas i zmieniają na lepsze nasze życie. Niech zaspokajają i budzą wciąż głód ducha.

  • "Życie Kalisza", 24.10.2012 [692 KB]
  • "7 Dni Kalisza", 24.10.2012 [528 KB]
  • "Nowe Fakty Kaliskie", 24.10.2012 [848 KB]