Zaśpiewali w Martinie i na Kahlenbergu

23.07.2014

Śpiewająco i turystycznie spędzili początek wakacji członkowie Chóru Chłopięco - Męskiego Bazyliki Kaliskiej pod dyrekcją Marka Łakomego. Podczas kilkudniowej trasy koncertowej zaprezentowali swój program artystyczny m.in. w kościele na Kahlenbergu, w austriackim opactwie Klosterneuburg oraz w Martinie na Słowacji - partnerskim mieście Kalisza.

Wakacyjny wypoczynek kaliscy chórzyści rozpoczęli od zwiedzenia Bratysławy. Stolica Słowacji oczarowała ich serdecznością i niezwykłym urokiem zabytków, do których bez wątpienia nalezy bratysławski zamek - symbol bogatej historii miasta, skąd rozpościera się przepiękny widok na całą jego panoramę.

Pobyt w Wiedniu, to z kolei wizyta m.in. w Parlamencie, domu Hundertwassera, na Starym Mieśce, w gotyckiej Katedrze św. Szczepana i w Hofburgu - cesarskiej rezydencji, gdzie w kościele - z prawdopodobnie najlepszą w Austrii akustyką - chór dał krótki, nieoficjalny koncert. Właściwy, wcześniej zaplanowany występ miał jednak miejsce na polskim skrawku austriackiej ziemi - wzgórzu Kahlenberg, z którego Jan III Sobieski dowodził bitwą o Wiedeń. To tam, w polskim kościele św. Józefa chór zaśpiewał zarówno podczas mszy świętej, jak i dał koncert po jej zakończeniu. Następnego dnia, po zwiedzeniu podwiedeńskiego opactwa w Klosterneuburgu chór zaprezentował swój repertuar także we wnętrzach tej przepięknej świątyni.

Przedostatni dzień wyjazdu to już pobyt w partnerskim Martinie. Tu, niezwykle ciepło przywitała gosci z Kalisza dr Andrea Jančošková, sekretarz w Departamencie Spraw Zagranicznych miasta i jednocześnie przedstawicielka tamtejszych władz, dzięki której wizyta w Martinie mogła dojść do skutku. W trakcie zwiedzania chórzyści poznali m.in. historię Słowackiego Narodowego Muzeum Literatury, a później zaśpiewali w miejscowym, katolickim kościele św. Marcina. Podczas dwujęzycznej mszy świętej ksiądz dziekan Kamil Lieskovský przybliżył krótko jej uczestnikom historię zarówno chóru, jak i miasta oraz Bazyliki św. Józefa, przy której na codzień działa chór. Po mszy mieszkańcy Martina mogli posłuchać kaliskich chórzystów w repertuarze łacińskim oraz poświęconym świętemu Józefowi.

Wyjazd, zorganizowany przez Towarzystwo Śpiewacze "ECHO", był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Kalisza oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Podczas trasy koncertowej chórzyści aktywnie promowali miasto w koszulkach i czapeczkach "Kalisz na weekend", przekazanych przez Biuro Promocji i Współpracy Międzynarodowej UM.

Opr. Karina Zachara, źródło: www.kalisz.pl